Theatrical resume

ORIGINAL THEATRICAL CREATIONS 

  • Women Who Love Passionately      Performer/Writer               Boulder International Fringe 
  • In The Belly Of The Whale                 Director                                  Jonathan Bender 
  • Acrobat Of Passion                             Performer/Creator            Naropa University 
  • Nightingale                                            Performer                              Felix Ivanov
  • Dilly Dally Dali                                       Performer/Creator             In Situ 

TV & FILM

  • Guiding Light                                         Madeleine                                 CBS 
  • Below The Belt                                      Nurse                                         Poor  Box Productions 

THEATRICAL TOURS 

  • Hair                                                           Sheila                            20th Aniv Tour Pink Lace Productions 
  • JC Superstar (National Tour)            Ensemble                      Niko Assoc.w/ Ted Neely & Carl Anderson 
  • JC Superstar (European Tour)         Ensemble                      European Tour Wolfgang Bosch 

REGIONAL THEATRE 

  • Suburbia                                           Sooze                                  Contemporary American Theatre Company 
  • Uncle Vanya                                     Sonya                                  Undercroft Players 
  • Art of Being Oscar                         Lily / Constance               Georgia Shreve 
  • Heroine                                             Sam                                      The Flea Theatre 
  • Rocky Horror Show                      Janet                                    Stage 5 Reparatory 
  • The Good Doctor                            Actress #2                         Stage 5 Reparatory 
  • Arms and The Man                        Riana                                   Stage 5 Repertory 
  • Oh, Jackie!                                        Jackie Kennedy                Act Out Productions * Mel Helizter 
  • Blue Plate Special                          Ramona                              Metro Music Theatre 
  • Man w/ a Load of Mischief         The Lady                             Metro Music Theatre 
  • Queen of Satin                                 Annie                                   Red Herring Theatre 
  • JC Superstar                                   Tormentor                          Walnut Street Theatre 
  • South Pacific                                    Bucket Head                     Candlewood 
  • Sweet Charity                                  Ensemble                           Candlewood 
  • JC Superstar                                   Tormentor                          American Stage Festival 
  • Oliver                                                 Nancy                                  Columbus Children’s Theatre             
  • Sleeping Beauty                              Beauty                                Columbus Children’s Theatre 
  • Edgar Allen Poe                              Ensemble                           Columbus Children’s Theatre 
  • Rapunzel                                           Witch                                  Columbus Children’s Theatre 
  • Aesop’s Fables                                Ensemble                           Columbus Children’s Theatre 
  • Child Writing Project                     Ensemble                           Columbus Children’s Theatre 
  • The Dining Room                            Ensemble                            Showboat Majestic 
  • Oklahoma                                         Ado Annie                           Showboat Majestic 
  • Cole                                                    Ensemble                           Showboat Majestic 
  • Cotton Patch Gospel                      Ensemble                           Showboat Majestic 
  • George M                                          Agnes                                  Showboat Majestic 
  • Dames at Sea                                   Joan                                    Showboat Majestic 
  • The Boyfriend                                  Dulcie                                  Ensemble Theatre of Columbus 

UNIVERSITY THEATRE 

  • Chicago                                              Roxy                                      Cincinnati Conservatory of Music 
  • 110 In The Shade                            Snookie                                Cincinnati Conservatory of Music 
  • A Chorus Line                                   Judy                                      Cincinnati Conservatory of Music 
  • The Baker’s Wife                              Simone                                 Cincinnati Conservatory of Music 
  • Hair                                                      Jeanie                                  Cincinnati Conservatory of Music 
  • Cowboy Mouth                                 Cavale                                  Cincinnati Conservatory of Music      
  • Les Liaisons Dangereuses           Marquise de Merteuil      Naropa University 

COMMUNITY THEATRE 

  • A Chorus Line                                             Morales                                     Worthington Community Festival 
  • Pajama Game                                              Ensemble                                 Columbus Jewish Center 
  • Best Little Whorehouse in Texas           Ensemble                                  Worthington Community Festival 
  • Follies                                                            Young Sally                              Players Theatre of Columbus 
  • The Boyfriend                                             Dulcie                                         Players Theatre of Columbus 
  • Carnival                                                        Ensemble                                  Players Theatre of Columbus 
  • Cinderella                                                    Cinderella                                  Columbus Jewish Center 
  • Dragon Tale                                                 Ensemble                                  Players Theatre of Columbus 

HIGH SCHOOL THEATRE 

  • Barnum                                                       Joyce Heth                                 Fort Hayes Performing Arts HS 
  • Mr Roberts                                                Ensemble                                    Fort Hayes Performing Arts HS    
  • Oklahoma                                                   Chorus                                        Westerville North HS 
  • Pure As The Driven Snow                      Imogene                                     Westerville North HS 
  • The Crucible                                              Mary Warren                            Westerville North HS

 

Training Lineage

VOICE: 

    ROY HART / ALFRED WOLFSOHN’S EXTENDED VOICE: 
            Mentor:     Jonathan Hart Makwaia 
            Teachers: Ethie Friend, Carol Mendelsohn, Saule Ryan, 
                             Kaya Anderson, David Goldsworthy, Liza Mayer,     
                             Derek Rossignol, Ian Magilton, Linda Wise, 
                             Ralf Peters, Agnes Dumouchel, Edda Heeg, 
                             Marianne Le Tron, Ivan Midderigh, Susanne 
                             Weins, Marie-Paule Marthe, Penny Kritzer 

    BLUES, JAZZ, MUSICAL THEATRE, CLASSICAL TECHNIQUE AND INTERPRETATION: 
            
            Coaching:    Teeny Tucker, Jeffrey Saver, Oscar Kosarin, Michael Graves 
            
            Technique:    Michelle Horsefield, Nancy Evers, David 
                                   Adams, Steven Hilderbrand 

            Choral:        Joyce Stonebraker, Gary Everett 

DANCE: 

    LUIGI JAZZ       http://www.luigijazz.com 
            Mentor:      Luigi  (My NYC Papa) 
            Teachers:  Francis J. Roach, Joey Ducette, Sean Powers, 

    MODERN, POST-MODERN & CONTACT: 
            Lester Horton: James Truitte 
            Post-Modern:   Barbara Dilley, Wendell Beavers 
            Viewpoints:      Wendell Beavers, Barney O’Hanlon 
             Contact:          Nita Little, Andrew Howard, Chris Aiken, 
                                    Alicia Grayson, Gretchen Spiro, Teri 
                                     Carter, Javier Cura, Aaron Jessup, Carolyn 
                                     Staurt, Scott Wells, Shel Wagner Rasch, 
                                     Stefan Fabry, Angie Hauser, Scott Rodwin, 
                                    Johanna Walker, Krista DeNio, Steve 
                                    Homsher   
    
                              
    TAP, MUSICAL THEATRE, HIP-HOP, LATIN 
            Tap:                      Phil Black, Joan Walton, Pam Schalarith 
            Afro-Modern         Onye Ozuzu 
            Latin Jazz:            Phil Black 
            Tango:                   Javier Cura    
            Musical Theatre:    Preston Misner, Diane Lala, Joan 
                                          Walton 
THEATRE: 

    ACTING & PHYSICAL THEATRE: 
        Felix Ivanov           Checkov, Stanislovisky, Vakhtangov, 
                                       Decroux, Combat, Puppetry, Mask 
        Stephen Wangh      Grotowski 
        Katzura Kan            Butoh 
        Erica Berg               Grotowski 
        Barney O’Hanlon    Suzuki, Viewpoints 
        Diane Kvapil            Misner, Morris 
        Aubrey Berg            Uta Hagen, Cohan, Dialects 
        William Goldsmith   Children’s Theatre / physical comedy 
        Phillip S Wilson       Stage combat, technical theatre 
        Steven Anderson    Scene work 
        Michael Graves       Shakespeare, monologues, on-camera 
        Michael MIlligan       Shakespeare 

 PERFORMANCE CREATION: 
          Barbara Dilley            The Red Square, dance improv 
          Moises Kaufman         Moment Work 
          Leigh Fondakowski     Moment Work 
          Daniel Banks               Performance Studies, Ensemble 
                                              building, and creation 
          Dan Safer                    Choreographic Theatre 
          Meredith Monk             Voice & Movement composition 
          Ann Waldeman            Performative Poetry 

OTHER: 
  
    SOMATIC & ENERGY TRAINING: 
        Iana Lahi                Spiritgateways:  movement healing, meditation, 
        Bonnie Cohan         Body, Mind Centering 
        Erika Berland          Body, Mind Centering    
        Wendell Beavers     Developmental Movement 
        Carolyn Eberle        Barbara Brennan 

             
    MARTIAL ARTS: 
           Sabumnim Yong Ji In     Hap Ki Do               
           Felix Ivanov                    Tai Chi, Kung Fu 
           Sensei Andy                    Judo